Inner Peace Association zaprasza do uczestnictwa w międzynarodowych obchodach Dnia na rzecz Spokoju Wewnętrznego, organizowanych w setkach szkół na całym świecie.
Nasza inicjatywa wychodzi naprzeciw potrzebom i bolączkom współczesnego świata, których zaspokojenie i rozwiązanie jest w powszechnym odczuciu absolutną koniecznością.
Dzisiejszym światem wstrząsają kryzysy i konflikty, rysują się bolesne podziały. Jednakże, każde działanie, zanim się zmaterializuje, najpierw kiełkuje w umysłach ludzi jako rasizm, nietolerancja religijna czy brak otwartości wobec innych.
Nie bez powodu więc znakomite postaci współczesnej historii wciąż powtarzały, że niemożliwe będzie osiągnięcie pokoju na świecie, jeśli ludzie nie doświadczą go najpierw w sobie. Choć trudno się z tym nie zgodzić, wojny i przemoc nadal pozostają, niestety, głównym tematem codziennych wiadomości.
Naszą nadzieją są przyszłe pokolenia oraz decyzje, jakie podejmą w przyszłości. Muszą mieć jednak odpowiednią świadomość. Dlatego trzeba nauczyć młode umysły wrażliwości, jednakże nie kazaniami i nakazami, ale poprzez obudzenie w nich namacalnego szacunku, tolerancji i podziwu dla innych kultur.
Mając na uwadze znany apel Sokratesa: „Poznaj samego siebie”, podjęliśmy badania nad najskuteczniejszą metodą pracy nad sobą. Jednym z najbardziej konkretnych i dostępnych sposobów wykreowania w sobie spokoju wewnętrznego oraz rozwijania swoich najlepszych cech, okazała się medytacja oparta na miarodajnych naukowych przesłankach.
Sprawa jest pilna, jeśli mamy rozwiązać np. nasilający się coraz bardziej problem tyranizowania rówieśników w okresie dorastania. Biorąc pod uwagę, że przemoc psychiczna i wszelka inna bierze się z umysłu, z tendencji młodzieży do podkreślania swojej tożsamości poprzez agresję, jedynie pomagając jej ponownie odkryć i naprawdę doświadczyć piękna spokoju wewnętrznego możemy powstrzymać ten niepokojący trend.
W ten sposób można zaspokoić zarówno edukacyjne wymagania nauczycieli, jak i zapotrzebowanie na zróżnicowanie oferty edukacyjnej, jakie od pokoleń komunikują uczniowie. Ponadto, ponieważ proponowane przez nas obchody mają miejsce na całym świecie, uczniowie uświadamiają sobie, że są częścią globalnej społeczności i uczestniczą w wydarzeniu, które promuje ideały o uniwersalnym charakterze.
Droga do uzyskania wewnętrznego spokoju
Wartość medytacji podkreślają starożytne tradycje, ale, jak się przekonamy, znajduje też potwierdzenie w licznych współczesnych badaniach medycznych i naukowych.
Stan medytacji nie jest niczym dziwnym ani egzotycznym – w rzeczywistości jest globalnym zjawiskiem, doświadczanym i wysławianym we wszystkich epokach i kulturach świata.
Jeśli pominiemy narosłe wokół pojęcia medytacji etykietki i frazesy, zgodzimy się, że medytacja to tak naprawdę coś, do czego wszyscy dążymy: chwila wyciszenia i spokoju, ciszy umysłu, z której wyłania się bezcielesna, wewnętrzna radość. W mgnieniu oka natłok myśli znika i pozostaje tylko spokojna świadomość: poczucie piękna istnienia. Część z nas przynajmniej raz w życiu doznała podobnego stanu, choć trwał bardzo krótko, podziwiając naturalne piękno krajobrazu, chłonąc zapach kwiatu lub stojąc w blasku wschodzącego słońca.
Takie właśnie niezwykłe przeżycia inspirowały cudowne melodie Mozarta, potęgę i harmonię rzeźb Michała Anioła oraz piękne, wręcz muzyczne wersety Szekspira i Dantego.
Według starożytnej tradycji jogi, stan ten uzyskuje się bardzo prosto, aczkolwiek mechanizm, który się przy tym uruchamia jest niesłychanie skomplikowany.
W każdej czującej istocie istnieje energia, którą w sanskrycie nazwano Kundalini (dosłownie: spiralnie zwinięta), ponieważ drzemie ona w kości krzyżowej, zwinięta w trzy i pół zwoja. To nie zbieg okoliczności, że starożytni Grecy nazwali siedzibę Kundalini kością świętą, dowiedziono bowiem, że indyjska kultura miała wielki wpływ na grecką cywilizację. Gdy Kundalini się obudzi, podnosi się wzdłuż kręgosłupa i przechodzi przez kolejne sploty nerwowe (w sanskrycie: ćakry), by na koniec wydostać się na zewnątrz w obszarze ciemiączka (ang. fontanel). Trudno wyjaśnić podobieństwo angielskiej nazwy do słowa „fontanna”, ale, doświadczywszy obudzenia Kundalini, nie można go uznać za przypadkowe: gdy Kundalini wydostaje się z obszaru limbicznego, przenika przez ciemiączko i daje się odczuć jako chłodny powiew, tryskający z ciemiączka jak pióropusz fontanny.
Skutki działania Kundalini odczuwalne są w całym „ciele subtelnym”, przedstawionym na rysunku po lewej. Obudzenie tej energii – cel wszystkich tradycyjnych technik jogi – sprawia, że – dzięki jej głęboko relaksującemu i równoważącemu działaniu na nasze sploty nerwowe – umysł osiąga stan zwany świadomością bez myślenia. Skutki tego są niezwykle korzystne, czego odzwierciedleniem jest stopniowa poprawa zdrowia i stan coraz głębszego wewnętrznego spokoju.
Przesłanie wielkich postaci światowej historii w praktyce
W dwudziestym wieku na scenie historii pojawiło się wiele wspaniałych postaci, które nie tylko mówiły o pokoju, lecz także wprowadziły w społeczeństwie zmiany, uważane wcześniej za niemożliwą do wprowadzenia utopię.
Wystarczy tylko przypomnieć sobie Gandhiego, orędownika biernego oporu bez przemocy, przywódcy, który umiał poprowadzić swój naród do wolności i bez jednego wystrzału zrzucić jarzmo władzy brytyjskiego imperium, wykorzystując tylko potęgę prawdy i miłości.
Albo Martina Luthera Kinga, męczennika walki z rasizmem, którego działalność zmiotła z powierzchni ziemi przesądy etniczne wobec czarnoskórych, a porywająca mowa: Miałem sen…, do dziś stanowi niezapominane źródło inspiracji dla wszystkich, którzy walczą o lepszy świat.
Nie zapominajmy również o niedawno zmarłym Nelsonie Mandeli, który na zawsze pozostanie świetlanym przykładem odwagi i konsekwencji oraz ucieleśnieniem wszystkiego – o czym świadczy jego zachowanie jako politycznego przywódcy wobec swoich więziennych strażników i oprawców – co głosił o przebaczeniu.
Ci wspaniali ludzie nie tylko pięknie mówili, lecz dokonywali rzeczywistych transformacji całych społeczeństw, głosząc niezaprzeczalną prawdę: nie da się osiągnąć pokoju, jeśli najpierw nie znajdziemy pokoju wewnątrz siebie samych.
Dlaczego 21 marca
Proponujemy dzień 21 marca jako Światowy Dzień Spokoju Wewnętrznego z dwóch powodów:
– w tym dniu rozpoczyna się wiosna, a wraz z nią rodzi się nadzieja na harmonijne odrodzenie,
– w tym dniu przyszła na świat Śri Matadźi Nirmala Dewi, twórczyni metody medytacyjnej o nazwie Sahadźa Joga.
Śri Matadźi jest postacią niezwykłą, jedyną w swoim rodzaju wśród całej plejady poszukiwaczy własnego ja. Od najmłodszych lat robiła wszystko, żeby zmienić świat: walczyła o niepodległość Indii w ruchu Gandhiego, a następnie kontynuowała walkę, ze wszystkich sił starając się rozprzestrzeniać ideę światowego pokoju, broniąc praw kobiet oraz słabszych.
W 1970 roku Śri Matadźi wzniosła swoje pragnienie wyzwolenia ludzi na całym świecie na wyższy poziom: udało się jej odnaleźć klucz do uzyskania wewnętrznego spokoju na skalę globalną, metodą prostej medytacji – marzenie Gandhiego przybrało postać konkretnego doświadczenia, dostępnego dla wszystkich poprzez medytację Sahadźa Joga.
Obchody Światowego Dnia Spokoju Wewnętrznego w 2014 roku
Pierwsze obchody Dnia na rzecz Spokoju Wewnętrznego w 2014 roku okazały się wielkim sukcesem. Bez funduszy i sponsorów, wyłącznie dzięki entuzjazmowi grupy ochotników oraz przekazywanej z ust do ust informacji, zorganizowano spotkania dla ponad 50000 uczniów z około 40 krajów.
Zapotrzebowanie ze strony szkół było tak duże, że nie udało nam się zaspokoić go dokładnie w dniu 21 marca i spotkania odbywały się jeszcze przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, żeby mogli w nich wziąć udział wszyscy chętni. W wielu krajach obchody zapoczątkowały regularną naukę medytacji w szkołach.
Szeroki zasięg i entuzjastyczna reakcja dyrekcji szkół oraz samych uczniów przyciągnęła uwagę międzynarodowych mediów. W kilku krajach Europy – między innymi we Włoszech i w Rumunii – dzień 21 marca został ogłoszony w krajowych wiadomościach Światowym Dniem na rzecz Spokoju Wewnętrznego.
Spośród setek imprez na całym świecie na szczególną uwagę zasługują takie wydarzenia, jak kursy medytacji w instytucie dla osób niedosłyszących we włoskim Instituto Nazionale Sordomuti na przedmieściu Scampia w Neapolu oraz demonstracja na rzecz pokoju w Kijowie – zdjęcia z tej demonstracji drukował nawet New York Times.
Oficjalny partner UNESCO Center for Peace (Ośrodek UNESCO na rzecz Pokoju)
UNESCO Center for Peace (Ośrodek UNESCO na rzecz Pokoju) rozprzestrzenia ideały UNESCO, współpracując z oficjalnymi partnerami w ramach wymiany edukacyjnej, naukowej i kulturalnej. Celem tej współpracy jest budowanie pokoju na świecie oraz nauczanie tolerancji i akceptowania różnic.
UNESCO realizuje program likwidacji analfabetyzmu, szkolenia nauczycieli, zachowania dziedzictwa kultury i przyrody na ziemi, a także obrony praw człowieka. W 2010 roku Ośrodek UNESCO na rzecz Pokoju wybrał medytację Sahadźa Joga na oficjalnego partnera, którego zadaniem jest wspieranie rozprzestrzeniania pokoju na świecie – zgodnie z przekonaniem Ośrodka, że uzyskanie pokoju nie będzie możliwe, jeśli naprawdę duża liczba osób nie nauczy się osiągać spokoju wewnątrz.
Motywem przewodnim tego partnerstwa jest przekonanie, że jeśli nie mamy spokoju wewnątrz siebie, to jak możemy utrzymać pokój na świecie? Ludzkość uświadomiła sobie, jak ważna jest równowaga wewnętrzna oraz poznanie samego siebie. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, a także osób zajmujących się badaniami naukowymi, polityką, edukacją i sztuką. Sahadźa Joga, jako partner UNESCO na rzecz budowania pokoju jest gotowa pod każdym względem rozwijać, wzmacniać i integrować potencjał ludzki. Stajemy się dosłownie instrumentami wprowadzania pokoju we własnych krajach i na całym świecie. Dzięki regularnemu praktykowaniu tej medytacji można znacznie poprawić swoje zdrowie, a także uzyskać równowagę wewnętrzną i harmonię. Jest to inwestycja, której trzeba dokonać, jeśli chcemy odczuć poprawę pod każdym względem. Wszystkie kursy i spotkania są zawsze bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych.
Kontakt
Serdecznie zachęcamy szkoły oraz inne placówki edukacyjno-wychowawcze do współpracy w ramach obchodów Światowego Dnia Spokoju Wewnętrznego w 2015 roku.
Jeśli chcecie, aby Światowy Dzień Spokoju Wewnętrznego zagościł w Waszych progach prosimy o kontakt: [email protected]