Medytacja dla początkujących

Wstęp

Medytacja to proces, który ma na celu przetransformować nas w lepszą istotę ludzką. Stawanie się lepszym człowiekiem nie odbywa się z dnia na dzień i wymaga samodyscypliny oraz pragnienia wzrostu duchowego.

Warto wiedzieć, że medytacja to nie jest coś co wykonujemy, to jest stan, w którym się znajdujemy, stan ten został opisany we wszystkich duchowych pismach jako stan świadomości wolnej od myśli.

Po obudzeniu energii Kundalini, każdy z nas jest w stanie doznać stanu prawdziwej medytacji. Aby utrzymać ten stan i pogłębiać go powinniśmy codziennie rano i wieczorem szczerze z sercem przez parę minut medytować.

Czego potrzebujemy?

Wystarczy, że znajdziemy w domu miejsce, w którym będziemy mogli się wyciszyć. Możemy usiąść na podłodze (ze skrzyżowanymi nogami), jednakże jeżeli ta forma nam nie odpowiada możemy również usiąść na krześle. Wtedy należy zdjąć obuwie, a stopy płasko postawić na ziemi w pewnej odległości od siebie. Ręce kładziemy na udach z wewnętrznymi częściami dłoni skierowanymi ku górze.

Jeżeli posiadamy zdjęcie Shri Mataji, możemy je oprawić w ramkę i postawić na stoliku, tak aby mieć je przed sobą w czasie medytacji. Obok stawiamy zapaloną świeczkę (światło symbolizuje oświeconą formę naszego Ducha). Jeżeli ktoś chce może również zapalić kadzidełko.

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak rozpocząć medytację. Każdą medytację rozpoczynamy od tzw. podniesienia energii Kundalini oraz zrobienia bandhanu. Poniżej można się zapoznać ze sposobem wykonywania tych elementów. Podczas medytacji swoją uwagę możemy początkowo skupić na oddechu, z czasem jednak nie będziemy musieli tego robić gdyż Kundalini automatycznie wyreguluje nasz oddech.

Podnoszenie energii Kundalini

Ruch zaczynamy trzymając lewą rękę na osi ciała, na poziomie podbrzusza, dłonią skierowaną do ciała. Teraz prawą ręką robimy koła wokół lewej ręki podnosząc ją jednocześnie wzdłuż środka ciała do góry aż nad głowę gdzie zawiązujemy  pierwszy węzeł. Powtarzamy ten ruch trzy razy, robiąc za drugim razem dwa węzły, a za trzecim razem trzy węzły nad głową.

Bandhan (ochrona)

Bandhan jest swoistym parasolem energetycznym chroniącym nasze centra energetyczne. Lewą rękę umieszczamy na poziomie pasa kierując ją jednocześnie w stronę zdjęcia Shri Mataji. Prawą ręką robimy ruch naśladujący łuk zaczynając od poziomu lewego biodra, idąc nad głową, aż do prawego biodra i zawracamy. Taki ruch powtarzamy siedem razy ze względu na istnienie siedmiu, głównych czakr.

Kiedy już podniesiemy energię Kundalini i zrobimy bandhan możemy rozpocząć medytację. Medytacja to stan świadomości wolnej od myśli, co oznacza, że nasz umysł znajduje się w całkowitej ciszy. Możemy to porównać z niczym niezmąconą powierzchnią wody na jeziorze. Medytacja pojawia się, gdy nasza uwaga  znajduje się pomiędzy myślami. Przebywamy wtedy w samym centrum teraźniejszości, wolni od wpływu myśli z przeszłości i z przyszłości.

Na początku musimy wzmocnić swoją uwagę, by ustabilizować stan świadomości wolnej od myśli, dlatego nasza medytacja  nie musi być długa. Wystarczy 5-15 minut. Po tym czasie ponownie podnieśmy energię Kundalini i zróbmy bandhan.  Po każdej medytacji możemy też sprawdzić jak odczuwamy swą energię Kundalini. By to zrobić wystarczy  umieścić prawą rękę ok. 10-15 cm nad głową, a lewą skierować w kierunku zdjęcia Shri Mataji. Jeżeli udało się nam osiągnąć stan świadomości wolnej od myśli będziemy w stanie odczuć chłodny powiew na naszej dłoni.

Poranna medytacja

Poranna medytacja pomaga uzyskać niezbędną równowagę wewnętrzną oraz stan spokoju umysłu na cały dzień. Najlepszą porą na poranną medytację jest czas gdy słońce wschodzi. Do medytacji usiądźmy po wykonaniu czynności związanych z naszą codzienną higieną. Medytacja nie musi być długa, jednakże starajmy się utrzymać swą uwagę w stanie świadomości wolnej bez myśli. Jeżeli nie dajemy rady wyjść ponad nasze myśli, możemy zastosować bardzo pomocną w takim wypadku afirmację „przebaczam”. Powiedzmy ją w sercu raz lub kilka razy jeśli zachodzi taka potrzeba, a następnie spróbujmy pozostać w stanie bez myśli. Z czasem Kundalini unosząc się, automatycznie wyniesie naszą uwagę ponad myśli. Po zakończeniu medytacji podnieśmy energię Kundalini, zróbmy bandhan. Ze spokojem wewnątrz wyjdźmy z domu i spróbujmy przez cały dzień cieszyć się tym stanem.

Wieczorna medytacja

Po całym dniu pracy, zajęć w szkole czy też dodatkowych naszych aktywności w końcu możemy zaznać chwili relaksu oraz wyciszenia. Wieczorna medytacja jest wspaniałą metodą na pozbycie się wszelkich emocjonalno-mentalnych napięć powstałych w ciągu dnia, zniwelowanie stresu czy też zmęczenia naszego organizmu. Bardzo skuteczną techniką zrównoważenia naszego systemu subtelnego jest tzw. „moczenie nóg” (patrz rysunek poniżej). Potrzebujemy do tego jedynie miskę, wodę oraz sól. Do miski wlewamy wodę – tak abyśmy mogli zanurzyć w niej nogi powyżej kostek. Jej temperatura zależna jest od naszego stanu wewnętrznego, jeżeli jesteśmy pobudzeni stosujemy chłodną wodę, zaś gdy czujemy się leniwi, apatyczni stosujemy ciepłą wodę. Następnie wsypujemy garść soli, a  z boku stawiamy naczynie z czystą wodą. Nogi zanurzamy w wodzie z solą, podnosimy energię Kundalini, robimy bandhan i medytujemy 10-15 min. wedle sposobu jaki opisano wyżej. Po zakończeniu ponownie podnosimy energię Kundalini, robimy bandhan, nogi spłukujemy czystą wodą, a brudną wodę wylewamy do toalety. Nie zawsze zachodzi potrzeba użycia tej techniki, dlatego próbujmy kierować się swoimi wewnętrznymi odczuciami, które płyną na nasze dłonie poprzez wibracje.

Podstawowe techniki równoważące kanały energetyczne podczas codziennej medytacji

Aby wspomóc nasz system subtelny w procesie oczyszczenia i zrównoważenia możemy w medytacji zastosować również trzy bardzo proste techniki oddziałujące na nasze kanały energetyczne: Ida Nadi (lewy kanał) oraz Pingala Nadi (prawy kanał). Po podniesieniu Kundalini i zrobieniu bandhanu obserwujemy uwagą wibracje, jakie pojawiają się na naszych dłoniach. Jeżeli nasza lewa dłoń jest ciepła/gorąca, mrowi lub piecze oznacza to, że nasz lewy kanał energetyczny wymaga zrównoważenia. Natomiast jeżeli podobne odczucia mamy na prawej dłoni to oznacza, że nasz prawy kanał energetyczny jest bardziej przeciążony i należy go oczyścić. W wielu przypadkach będziemy mogli też poczuć ciepło na obu dłoniach jednocześnie, co oznacza iż zarówno lewy kanał odpowiedzialny za naszą sferę pragnień, emocji, a także indywidualną podświadomość, jak i prawy kanał odpowiedzialny za sferę działania fizyczno-umysłowego oraz indywidualną nadświadomość, są zakłócone i wymagają oczyszczenia. Co wtedy robić?

Oczyszczanie kanałów energetycznych

Jeżeli po rozpoczęciu medytacji czujesz na obu dłoniach ciepło/gorąco czy też mrowienie skieruj obie ręce ku Matce Ziemi, lub połóż je na niej jeśli siedzisz na podłodze/trawie. Matka Ziemia ma zdolność pochłaniania naszych energetycznych zakłóceń. Medytuj w tej pozycji przez kilka minut, a następnie sprawdź jakie czujesz wibracje na dłoniach. Jeżeli są chłodne oznacza to, że kanały energetyczne się oczyściły.

Oczyszczanie lewego kanału (Ida Nadi)

Równoważenie lewego kanału

Jeżeli po rozpoczęciu medytacji czujesz na lewej dłoni ciepło/gorąco czy też mrowienie skieruj lewą dłoń do zdjęcia Shri Mataji, natomiast prawą do ziemi lub połóż ją na niej jeżeli siedzisz na podłodze/trawie. Medytuj w tej pozycji kilka minut. Jeśli na lewej dłoni pojawią chłodne wibracje oznacza to, że lewy kanał został oczyszczony.

Oczyszczanie prawego kanału (Pingala Nadi)

Równoważenie prawego kanału

Jeżeli po rozpoczęciu medytacji czujesz na prawej dłoni ciepło/gorąco czy też mrowienie skieruj prawą dłoń do zdjęcia Shri Mataji, natomiast lewą do góry. W przypadku prawego kanału żywiołem pochłaniającym nasze zakłócenia energetyczne jest eter. Medytuj w tej pozycji kilka minut. Jeśli na prawej dłoni pojawią chłodne wibracje oznacza to, że prawy kanał został oczyszczony.

Po zrównoważeniu kanałów energetycznych kontynuuj medytację.

Istnieje jeszcze wiele technik, które pomagają równoważyć nasze kanały energetyczne oraz czakry, a tym samym pozytywnie wpływać  na całą naszą istotę . Można się o nich dowiedzieć przychodząc na cykliczne spotkania w danym mieście.

Rady Shri Mataji odnośnie medytacji

„Próbujcie medytować. Medytujcie więcej, aby osiągnąć tę wewnętrzną istotę. Ta wewnętrzna istota to ocean błogosławieństw, który istnieje w każdym z nas. To ogrom światła, które ogarnia wewnętrzne piękno we wszystkich. Aby to osiągnąć musicie pójść w głąb siebie, odrzucić rzeczy, które są przeciwko temu, przeciwko waszemu wzrostowi.” Shri Mataji Nirmala Devi, 1988

„Przypuśćmy, że nie możecie osiągnąć stanu bez myśli. W takim przypadku powinniście jedynie obserwować swoje myśli, ale nie wchodzić w nie. Stopniowo zauważycie, że ciemność zacznie znikać, a w zamian pojawi się słońce.  Promienie słoneczne będą docierać do każdego zakątka czyniąc wszystko oświeconym. W ten sam sposób wasza istota będzie całkowicie oświecona…” Shri Mataji Nirmala Devi, London 1.01.1980

Przeczytaj również

Wstęp do medytacji dla początkujących

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.