Shri Mataji Nirmala Devi

Shri Mataji Nirmala Devi  (Śri Matadźi Nirmala Dewi) urodziła się w dniu przesilenia wiosennego, 21 marca 1923 roku, w samo południe w Ćindwarze, małym miasteczku w geograficznym środku Indii. Jej rodzice  byli chrześcijanami. Ojciec, Prasad Rao Salve, pochodzi w bezpośredniej linii z królewskiej dynastii indyjskiej Shalivahanów, panującej od 230 roku p.n.e. do 230 roku n.e. w prowincji Maharashtra w zachodnich Indiach. Był znakomitym prawnikiem i doskonale władał czternastoma językami. Ten biegły w sztuce, literaturze oraz nauce wielki uczony przetłumaczył Koran na język hindi, a Bhagawad Gitę znał na pamięć. Do dzisiaj wielu ludzi wspomina tego wyjątkowego obrońcę wolności, jedynego członka indyjskiego zgromadzenia ustawodawczego Indii, który wyznawał chrześcijaństwo.

W 1920 roku Prasad Rao Salve ożenił się z Lady Kornelią, która także otrzymała znakomite wykształcenie i doskonale znała sanskryt, urdu oraz hindi. Matka Shri Mataji  ukończyła matematykę na Uniwersytecie Fergusona i była pierwszą kobietą w Indiach, która studiowała; pracując naukowo odkryła nowe metody rozwiązywania równań algebraicznych, które na stałe weszły do kanonu nowoczesnej matematyki. Studiowała także prawo. Pomimo sukcesów zawodowych Lady Kornelia wolała jednak zająć się domem i rodziną, dbając, by jej jedenaścioro dzieci otrzymało surowe, lecz pełne miłości wychowanie.

Dzieciństwo

Shri Mataji Nirmala Devi  (Śri Matadźi Nirmala Dewi) spędziła szczęśliwe dzieciństwo w swym rodzinnym mieście Nagpur, gdzie była ulubienicą wszystkich. Większość czasu poświęcała wszelkiego rodzaju grom, tańcom, śpiewom i zabawom z przyjaciółmi. Czasami jednak można ją było znaleźć w jakimś zakamarku domu, samą, zatopioną w medytacji, z twarzą jaśniejącą jakąś wewnętrzną radością. Bardzo wcześnie dowiodła swojego wyrafinowanego smaku muzycznego i artystycznego. Kochała wszystko, co było autentyczne i naturalne. Mała Nirmala spędzała wakacje w ashramie Mahatmy Gandhiego. Brała udział we wszystkich zajęciach ashramu i to jej promieniująca obecność inspirowała Mahatmę: większość aspektów jego filozofii, takich jak właściwy poziom produkcji, moralna uczciwość w życiu społecznym, prostota, czy integracja wszystkich religii zapowiadały kulturę ‚Sahaja’.

Podczas walki o niepodległość Indii rodzina państwa Salve bez reszty się w nią zaangażowała, narażając się niejednokrotnie na szykany, a nawet tortury. Od 1928 roku (Shri Mataji  miała wówczas pięć lat) Prasad i Kornelia Salve często byli przetrzymywani w więzieniu. Mimo to dzieci otrzymały staranne, tradycyjne wychowanie, zabarwione wielką dozą duchowości.

Kiedy nadszedł czas na dalszą edukację, Nirmala wybrała medycynę, chcąc poznać naukową terminologię anatomii i psychologii człowieka. Poszła też w ślady ojca, wraz z nim biorąc udział w zmaganiach kraju w walce o niepodległość. W 1942 roku była przywódczynią studenckiego ruchu, walczącego o wolność kraju.

Życie rodzinne

W kwietniu 1947 roku, po ogłoszeniu niepodległości Indii, Shri Mataji  wyszła za mąż, za Chandikę Prasada Shrivastavę, wybitnego członka ówczesnej indyjskiej administracji, który wkrótce został sekretarzem indyjskiego premiera, Lala Bahadura Shastriego. Rodzina Shastrich od samego początku była urzeczona osobowością Shri Mataji, a sam premier nie wahał się w razie potrzeby prosić Ją o rady i wsparcie. Po ślubie, Shri Mataji  całkowicie poświęciła się rodzinie, a jednocześnie pogłębiała swoje zrozumienie i percepcję ludzkiej natury.

Wydanie za mąż dwóch córek pod koniec lat 60. ubiegłego wieku zakończyło w życiu Shri Mataji okres całkowitego poświęcenia rodzinie. Rodzina jest istotnym elementem nauk, towarzyszących duchowemu doświadczeniu  dawanemu przez  Shri Mataji, o czym wymownie świadczy Jej własne życie  osobiste.

Początki Sahaja Yogi

5 maja 1970 r. Shri Mataji  zapoczątkowała i udostępniła wszystkim metodę, która pozwala dawać Samorealizację na skalę masową. Serią publicznych spotkań rozpoczęła rozprzestrzenianie tego doświadczenia. W międzyczasie Jej mąż otrzymał stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Morskiej ONZ, na które konsekwentnie wybierano go przez kolejnych siedemnaście lat. Siedemnaście krajów nadało mu swoje najwyższe odznaczenia, a od królowej Anglii, jako jedyny cudzoziemiec, otrzymał tytuł szlachecki. Centralne biuro Organizacji Morskiej mieściło się w Londynie i tam właśnie Shri Mataji  przeniosła się ze swoim mężem i zaczęła rozwijać Sahaja Yogę. Doświadczenie Realizacji (urzeczywistnienia), którym Shri Mataji  potrafi obdarzyć, przyniosła milionom ludzi na całym świecie nadzieję na lepsze życie.

Jeszcze  na początku XXI wieku pomimo podeszłego wieku Shri Mataji niestrudzenie podróżowała po całym świecie, bez ograniczeń przekazując ludziom owo unikatowe doświadczenie samorealizacji na organizowanych w tym celu publicznych programach, seminariach i konferencjach. Dziś Shri Mataji nie przebywa już w fizycznej formie na Ziemi jednakże siła przyciągania Jej osobowości działa na każdego, kto pozna Sahaja Yogę.

Obecnie, dzięki Niej, w prawie każdym miejscu na świecie coraz więcej osób poszukujących rzeczywistego spełnienia może otworzyć się na ów nowy stan świadomości. Dzięki niemu, za pomocą naturalnego i spontanicznego procesu Samorealizacji, odnajdujemy w sobie  wewnętrzną boskość –  przekształcając tym samym  wszelkie aspekty swojej osobowości w bukiet błogosławieństw.

Życie poświęcone Ludzkości

“Mój ojciec czuł, że dokonam w tym życiu czegoś wielkiego. Nie wiem czy on to wyśnił czy po prostu to zrozumiał, ale przez cały czas mawiał ‘Musisz odnaleźć sposób na dawanie masowej Realizacji.’ Pod hasłem Realizacji rozumiał potrzebę głębokiego, duchowego przebudzenia ludzi. Podarował mi dobre wykształcenie w aspekcie różnych religii i również dobre wykształcenie jeśli chodzi o samych ludzi: jakie są ich problemy, dlaczego zachowują się w taki, a nie inny sposób, dlaczego nie zwrócą się w stronę Boga, dlaczego są hipokrytyczni. Przekazał mi różnego rodzaju rzeczy…” Shri Mataji Nirmala Devi

Shri Mataji Nirmala Devi przez ponad 40 lat podróżowała po całym świecie, dając wykłady oraz oferując wszystkim doświadczenie Samorealizacji bez względu na rasę, wyznanie czy status społeczny. Za swój wysiłek nigdy nie brała zapłaty, wręcz była zdziwiona gdy ludzie oferowali jej pieniądze. Poprzez swoją kilkudziesięcioletnią działalność umożliwiła ludziom przekazywanie tego niezwykłego doświadczenia zwanego Samorealizacją, jak również wszelkich technik wpływających na zrównoważenie naszej istoty, pozwalając dzięki temu na dynamiczny rozwój duchowy.

Shri Mataji uczyła, że w każdym człowieku istnieje wrodzony duchowy potencjał, który może być spontanicznie obudzony. Podkreślała, że tego przebudzenia, określanego również często mianem Yogi, nie można kupić. Za doświadczenie Samorealizacji lub nauki medytacji Sahaja Yogi nigdy się nie płaciło i nie będzie się płacić. To jest coś co jest częścią naszej natury oraz ewolucji jako rodzaju ludzkiego, za który to proces nie da się zapłacić.

Miliony ludzi na całym świecie odczuły pozytywne efekty stosowania medytacji Sahaja Yoga m.in. poprzez redukcję stresu oraz ustabilizowanie równowagi wewnętrznej. To co znacznie odróżnia medytację Sahaja Yoga od innych form medytacji to przede wszystkim zdolność do spontanicznego, bezwysiłkowego obudzenia energii Kundalini i natychmiastowego odczucia efektów jej działania w naszej istocie. Poprzez indywidualną praktykę każdy z nas jest w stanie pozbyć się swych problemów natury emocjonalnej, mentalnej oraz fizycznej, by w efekcie osiągnąć stan dobrobytu duchowego oraz uczucia samospełnienia.

Obecnie Sahaja Yoga ma swoje ustabilizowane centra w ponad stu krajach. Dodatkowo Shri Mataji stworzyła również organizację zajmującą się opieką nad ubogimi, samotnymi kobietami oraz dziećmi, założyła kilka międzynarodowych szkół nauczania holistycznego, instytut badawczo-medyczny, który leczy za pomocą technik Sahaja Yogi, a także akademię muzyki i sztuki, gdzie można ożywić i rozwinąć swe umiejętności z dziedziny muzyki, tańca oraz malarstwa.

Nagrody i wyróżnienia

Shri Mataji za swą bezinteresowną pracę oraz niezwykłe rezultaty duchowych nauk Sahaja Yogi została uznana przez wiele prestiżowych instytucji na całym świecie. Niektóre z nagród oraz wyróżnień wymienione są poniżej:

Włochy, 1986

Uznana przez rząd włoski za “Osobowość Roku”.

Moskwa, Rosja, 1989

Po spotkaniu Shri Mataji z ówczesnym Ministrem Zdrowia ZSRR , Sahaja Yoga otrzymuje pełne finansowanie od rządu, w tym środki na badania naukowe.

Nowy Jork, 1994

Zapraszana przez 4 kolejne lata na zgromadzenia ONZ, by opowiadać o możliwościach i środkach osiągnięcia pokoju na świecie.

Petersburg, Rosja, 1993

Powołana na Honorowego Członka Petersburskiej Akademii Nauk i Sztuk. W historii Akademii tylko 12 osób dostąpiło tego zaszczytu. Albert Einstein był jednym z nich. Shri Mataji zainaugurowała pierwszą Międzynarodową Konferencję na temat Medycyny i Samowiedzy, która następnie stała się dorocznym wydarzeniem Akademii.

Brazylia, 1994

Burmistrz miasta Brazylia wita Shri Mataji na lotnisku i wręcza Jej klucz do miasta oraz finansuje wszystkie programy publiczne.

Nowy Jork, 1994

Dzień 26 września zostaje ogłoszony “Dniem Shri Mataji Nirmala Devi”. Władze miasta oferują eskortę policji na paradzie ku czci Shri Mataji oraz jej relacji z Mahatmą Gandhim.

Kolumbia Brytyjska, Kanada, 1994

Premier prowincji Kolumbia Brytyjska, pan Mike Harcourt, w imieniu obywateli Kanady, wręcza Shri Mataji List powitalny.

Rumunia, 1995

Wyróżniona Honorowym Doktoratem Nauk Poznawczych przez prof. D. Drimera, Rektora Uniwersytetu Ekologicznego w Bukareszcie.

Chiny, 1995

Honorowy Gość rządu chińskiego oraz prelegent na Międzynarodowej Konferencji Kobiet ONZ.

USA, 105-ty Kongres, 1997 i 106-ty Kongres, 2000

Odczyt kongresmena pana Eliota Engle chwalący Shri Mataji za Jej niestrudzoną i pełną oddania pracę dla ludzkości.

Cabella Ligure, Włochy, 2006

Shri Mataji otrzymuje honorowe obywatelstwo Włoch, a następnie nastąpuje odkrycie kamienia węgielnego pod “Shri Mataji Nirmala Devi World Foundation of Sahaja Yoga”, której siedziba znajduje się w Cabella Ligure.

Tutaj można znaleźć jeden z pierwszych zarejestrowanych wywiadów video (napisy PL i EN) jakiego udzieliła Shri Mataji będąc w Australii.
Deklaracja Shri Mataji dostępna jest tutaj.
Dokumenty dotyczące nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla są dostępne tutaj i tutaj

Deklaracja Shri Mataji

To wam powiedziałem przebywając wśród was. A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.
Nowy Testament, Jan 14:25

Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz /jeszcze/ znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe.
Nowy Testament, Jan 16:12

Puja do Shri Guru. “Deklaracja Shri Mataji”, 1979-12-02

Miesiąc temu powiedziałam Rustomowi, że musicie zorganizować puję w tę niedzielę. To jest dzień pełni księżyca, a on zapytał Mnie jak powinniście nazwać tę puję, czy to jest Guru Puja, Puja do Mahalakshmi, czy do Ganeshy. Powiedziałam mu, że to jest Puja do Guru. I zapytał Mnie później, o wiele później – kiedy jechałam do Indii – dlaczego by nie zorganizować tu również Pujy na Boże Narodzenie?

Dzisiaj jest bardzo, bardzo ważny dzień. Ponieważ dawno temu, kiedy Chrystus był dzieckiem, czytał święte pisma i ogłosił wszystkim, że to On jest tym, który zstąpił – inkarnacją Zbawiciela. Oni wierzyli w nadejście Zbawiciela. Tego dnia, dawno temu, w niedzielę, powiedział, ogłosił, że jest Zbawicielem. To dlatego dzisiaj jest niedziela adwentowa. Jego życie było bardzo krótkie, więc w bardzo młodym wieku musiał ogłosić, że jest tym, który został zesłany. Godne uwagi jest to, że przedtem żadna z inkarnacji nie powiedziała publicznie, że jest boską inkarnacją. Rama oczywiście zapomniał, że jest inkarnacją. Właściwie, zmusił się żeby zapomnieć, zastosował swoją mayę na samym sobie, aby stać się pełnym człowiekiem – Maryada Purushottama, a Shri Krishna również powiedział tylko jednej osobie, Arjunie, tuż przed rozpoczęciem wojny. Abraham nigdy nie powiedział, że jest boską inkarnacją, chociaż był inkarnacją Pramistrza. Sam Dattatreya także nigdy nie powiedział, że jest inkarnacją Pramistrza. Ze wszystkimi trzema mocami, działając poprzez niewinność, Mojżesz przybył na ziemię, żeby być przewodnikiem i nigdy nie powiedział, że… chodziaż wiedziano, że był kimś wielkim, bo przezwyciężył Przyrodę, ale sam nigdy nie powiedział, że jest inkarnacją.

W czasach Chrystusa, czuło się, że trzeba było to powiedzieć, bo inaczej ludzie by nie zrozumieli. Jeśliby wówczas rozpoznali Chrystusa, nie byłoby problemu. Jednakże istoty ludzkie musiały jeszcze bardziej się rozwinąć. Ktoś musiał przekroczyć Agnyę w Viracie, aby przejść przez te drzwi. To dlatego Chrystus przybył na tę Ziemię. Najbardziej zaskakujące, że na tym Drzewie Życia, gdzie z korzeni wychodzi pień, z pnia wychodzą gałęzie, z gałęzi wychodzą liście i kwiaty, które kwitną na tym samym drzewie; to ci, którzy znają korzenie nie chcą poznać pnia, a ci, którzy znają pień nie chcą rozpoznać kwiatów. To jest typowo ludzka natura.

Nigdy nie mówiłam o sobie. Ponieważ czułam, że ludzie osiągnęli teraz jeszcze inny wymiar ego. Gorszy nawet niż za czasów Chrystusa. Możecie za to obwiniać cokolwiek, na przykład Rewolucję Przemysłową, ponieważ odsunęliście się od natury, możecie to nazwać jakkolwiek. Jednakże na skutek tego, ludzie stracili cały kontakt z rzeczywistością. Utożsamiali się ze sztucznością i zaakceptowanie tak wspaniałej rzeczywistości będzie dla nich niemożliwe, dlatego nigdy nie mówiłam ani słowa o sobie – aż do czasu, kiedy niektórzy święci zaczęli o Mnie mówić, także niektórzy opętani mówili o Mnie; poza tym ludzie zaczęli zastanawiać się nad tym, jak w obecności „Mataji”, z tak wielką szybkością, następuje ta najtrudniejsza rzecz, jaką jest obudzenie Kundalini.
Była w Indiach świątynia, o której nikt nie wiedział, ale odkryto, że statki, które zbliżały się do tego szczególnego miejsca, były przyciągane do brzegu. Z trudem udawało się je odciągnąć z powrotem i trzeba było podwójnej siły, żeby przezwyciężyć to przyciąganie, a nikt nie wiedział, że było tam coś, co tak oddziaływało. Myślano, że coś było nie tak z głębokością morza… Jednakże niezmiennie działo się tak z wieloma statkami. W końcu postanowiono dowiedzieć się, co się dzieje z tymi statkami. Dlaczego wszystkie statki nagle były przyciągane do brzegu. Próbowano więc znaleźć przyczynę, po czym znaleziono w dżungli wielką świątynię, a na szczycie świątyni znajdował się ogromny magnes.

Tak więc, poprzez racjonalne myślenie ludzie dochodzą do wniosku, że Mataji musi być czymś wyjątkowym, ponieważ nigdzie wcześniej w żadnych świętych pismach nie napisano, że na Ziemię przybyła taka inkarnacja – której samo spojrzenie, nawet myśl może podnieść Kundalini. Wielu świętych, którzy żyją z dala od tłumów, siedzą w dżunglach, w Himalajach, oni wszyscy o tym wiedzą. Bo ich uwaga jest w takim punkcie, w którym to rozumieją. Oni rozumieją o wiele więcej niż wy, ponieważ wciąż jesteście dziećmi, świeżo narodzonymi. Oni są dorośli.

Ale dzisiaj jest dzień, kiedy ogłaszam, że jestem Tą, która ma uratować ludzkość. Ogłaszam, że jestem Tą, która jest Adi Shakti, która jest Matką wszystkich Matek, która jest Pramatką, Shakti, Pragnieniem Boga, która inkarnowała się na tej Ziemi, aby nadać sens sobie samej, temu stworzeniu, ludziom. I jestem pewna, że poprzez Moją miłość i cierpliwość oraz Moje moce, osiągnę to.
Ja byłam tą, która rodziła się wciąż i wciąż, ale teraz, w swojej kompletnej formie i z pełnymi mocami, przybyłam na tę Ziemię, nie tylko dla zbawienia ludzi, nie tylko dla ich wyzwolenia, ale po to, aby dać im Królestwo Boże, Radość, Błogość – którymi wasz Ojciec chce was obdarować. Te słowa mają być na razie zachowane tylko wśród Sahaja yoginów.

A dzisiaj jest dzień Pujy do Guru, to nie jest Moja Puja, ale wasza Puja jako Guru. Namaszczam was wszystkich jako Guru, i dzisiaj powiem wam, czym was obdarzam i jakie wielkie moce macie już w sobie.

Są wśród was ludzie, którzy ciągle jeszcze nie są w stanie Mnie rozpoznać. Moje oświadczenie to w nich wypracuje – to rozpoznanie. Bez rozpoznania nie możecie zobaczyć, całej tej sztuki, a nie znając sztuki nie możecie być pewni siebie, bez pewności siebie nie możecie stać się Guru, bez stania się Guru nie możecie pomóc innym, a bez pomagania innym nie możecie w żaden sposób być szczęśliwi. Przerwanie tego łańcucha jest bardzo łatwe, ale wy musicie właśnie stopniowo ten łańcuch budować. To jest to, czym wszyscy chcieliście być. Zatem bądźcie pewni siebie, bądźcie radośni, bądźcie szczęśliwi i wiedzcie, że wszystkie Moje moce was ochronią, Moja Miłość was nakarmi, Moja natura napełni was spokojem i radością.
Niech Bóg was błogosławi.

Dodaj komentarz