Muzyka, a Sahaja Yoga

header-image-en

BOSKI DAR MUZYKI

Tradycja mówi, że muzyka  została zesłana przez Boskość poprzez boginię Saraswati do mędrca Narady, który podarował ją boskim muzykom (Gandharvas) oraz ludziom. Uważa się, że muzyka po raz pierwszy pojawiła się w Starożytnych Chinach, kiedy to mędrcy zaczęli kontemplować dźwięki wiatru gwiżdżącego przez otwory w łodygach bambusa.

Indyjska muzyka klasyczna ma swoje korzenie w praktykach medytacyjnych jako narzędzie do osiągnięcia swojej Samorealizacji (Oświecenia). Opis tej muzyki można odnaleźć w najstarszych pismach hinduistycznych – Wedach.

“… Saraswati trzyma Veenę w Swych rękach, a ta veena jest pierwotnym instrumentem, na którym Ona gra, a muzyka przenika do serca. Nie wiecie jak ona wnika w was i jak to się wypracowuje…”, Shri Mataji Nirmala Devi

W muzyce indyjskiej tak samo jak  w europejskiej, oktawę dzieli się na 12 półtonów, których siedem podstawowych to Sa Re Ga Ma Pa Dha Ni ( Do Re Mi Fa Sol La Si).

Sa – Shadja – pawimages

Re – Rishabh – byk

Ga – Gandhar – owca

Ma – Madhyam – wrona

Pa – Pancham – kukułka

Dha – Dhaivat – koń

Ni – Nishad – słoń

Każdy dźwięk odzwierciedla wibracje danej czakry:

Sa – Mooladhara,  Re – Swadisthana,  Ga – Nabhi,  Ma – Anahata, Pa – Vishuddhi, Dha – Agnya,  Ni – Sahasrara

Wszystkie wymienione dźwięki mają bardzo silny wpływ na poszczególne czakry. Kiedy je śpiewamy i skupiamy uwagę na odpowiedniej czakrze, możemy ją efektywnie oczyścić.

Muzyka indyjska jest muzyką improwizacyjną, opartą na skalach zwanych Ragami oraz na różnorodnych rytmach zwanych Talami. Różne Ragi oddziaływują na poszczególne centra energetyczne na drodze Kundalini. We współczesnych czasach ludzie cierpią z powodu napiętego trybu życia, dużej ilości pracy oraz stresu. Słuchanie i radowanie się indyjską muzyką klasyczną lub tradycyjnymi Bhajanami (czyt. Bhadźanami) może pomóc osiągnąć relaks, rozluźnienie, przywrócić równowagę i uzyskać wewnętrzny spokój. Doświadczenie z indyjską muzyką klasyczną wzmacnia stan medytacji i podnosi na duchu.

“Zatem wibracje są tym czym się radujecie… czujecie chłodne wibracje… i zaczynacie się tym cieszyć… one was koją. Muzyka, która jest odpowiednia niesie ze sobą fale wibracji…”, Shri Mataji Nirmala Devi

MUZYKA OŚWIECONA

young-mozartMuzyka to boski wehikuł, który może nas przenieść w wyższy stan świadomości. Ale nie każda muzyka – muzyka sama w sobie musi być w tonie Ducha, to znaczy emitować boskie wibracje. Indyjska muzyka klasyczna, która jest oparta na pierwotnym dźwięku OM, emituje właśnie takie wibracje, jak również wiele utworów stworzonych przez wielkich zachodnich kompozytorów muzyki klasycznej. Wielu muzycznych geniuszy było Zrealizowanymi duszami. Jednym z nich był wielki mistrz W. A. Mozart (1756-1791) – inkarnacja mędrca Narady. Muzyka stworzona przez Mozarta przede wszystkim aktywuje centralny kanał (Sushumna Nadi). W jego operze „Magiczny flet” ukazuje on cechy poszukiwacza prawdy poprzez postaci Tamino i Paminy oraz jakość Pierwotnego Guru poprzez postać Zaratustry. Kolejnymi wielkimi mistrzami muzyki Zachodniej byli J. S. Bach (1685-1750) oraz G. F. Haendel (1685-1759). Obydwaj urodzili się w Niemczech w tym samym roku, by nadać pęd ewolucji muzycznej. Muzyka Bacha aktywuje prawy kanał (Pingala Nadi), zaś muzyka Haendla aktywuje lewy kanał (Ida Nadi).

Jak możemy rozpoznać, która muzyka jest “w harmonii z Boskością”, a która nie jest?

Po otrzymaniu Samorealizacji możesz skierować dłonie ku muzyce, której słuchasz, lub nawet w kierunku płyty CD/kasety i jeśli czujesz chłodne wibracje to znaczy, że ta muzyka jest w harmonii z Twoim duchem oraz z Boskością. Jeśli czujesz ciepło lub mrowienie to oznacza, że muzyce, której słuchasz, brak tych boskich jakości. Niemniej jednak, muzyka nie musi być klasyczna żeby mieć ten boski współczynnik. Niektórzy ze współczesnych twórców popowych jak również rockowych urodzili się Zrealizowani. Jest wielu Sahaja Yoginów (ludzi, którzy praktykują Sahaja Yogę regularnie), którzy odkryli nowy wymiar swojego talentu muzycznego, a także wielu znanych artystów, którzy osiągnęli wyżyny swoich możliwości dzięki obudzeniu Kundalini (Samorealizacji).

Pierwotny dźwięk AUMmary-baby-jesus-angles

AUM jest połączeniem trzech pierwotnych sił Wszechświata:

A = Siła Czystego Pragnienia – Shri Mahakali (Lewy kanał)

U = Siła Czystego Działania – Shri Mahasaraswati (Prawy kanał)

M = Siła Ewolucji Duchowej – Shri Mahalakshmi (Środkowy kanał)

Według hinduizmu AUM przedstawia Boga, kolektywnie jako Trimurti (dosłownie wskazując na trzy formy lub trójcę) podczas kiedy Brahma, Vishnu i Shiva reprezentują jeden z trzech pierwotnych aspektów – Brahma jest Stwórcą, Vishnu – Opiekunem, a Shiva – Niszczycielem. “AUM” nazywane jest również “OM” lub “OHM”. Jest to święty dźwięk ważny dla wielu religii. Za równoznaczne z nim jest uznawane chrześcijańskie „AMEN”.

AUM to sylaba bardzo często mówiona lub śpiewana w medytacji, mantrach lub w powiązaniu z modlitwą albo rytuałem religijnym. Mówi sie, że AUM jest pierwotnym dźwiękiem, który był obecny przy tworzeniu Wszechświata, jak również, że jest to dźwięk, który zawiera wszystkie inne dźwięki, wszystkie, słowa, języki i mantry. W tym wypadku AUM może być “słowem”. “Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo.” (Jan 1:1)

“… Muzyka… wyłoniła się z Boskiej miłości do nas… W Indiach bazuje ona na AUM i jest traktowana naukowo. Muzyka została stworzona by poprzez nią wychwalać Boga…”, Shri Mataji Nirmala Devi

Zachęcamy do zapoznania się oraz stosowanie muzyki do medytacji, której można posłuchać TUTAJ.