Wstęp

Przedstawiony system subtelny (duchowy) człowieka w wielu innych tradycjach duchowych nazywany jest drzewem życia. Budową bardzo przypomina układ nerwowy, który jest jego manifestacją fizyczną, i po realizacji umożliwia nam rozpoznanie stanu naszych kanałów energetycznych oraz czakr. Istnienie oraz działanie systemu subtelnego możemy wykryć, w postaci chłodnego powiewu, mrowienia, gorąca lub innych doznań na poszczególnych częściach dłoni i nad głową. Chłodny powiew, równomierny na obu dłoniach, wskazuje na dobry stan i równowagę naszej wewnętrznej istoty. System subtelny wspiera i odżywia układ nerwowy, a więc działa na każdym poziomie naszej wewnętrznej istoty: duchowym, fizycznym, mentalnym oraz emocjonalnym. Kiedy się obudzi i, dzięki praktyce Sahaja Yogi, stopniowo nabiera sprawności, staje się cudownym narzędziem kształtowania osobowości, pozwalającym nam na świadomą i dobrowolną integrację z energią stworzenia, dzięki której wszyscy powstaliśmy.

 

 

Jedynie Kundalini posiada moc ożywienia systemu subtelnego, którego funkcjonowanie można po obudzeniu odczuć na dłoniach. Każde z centrów energii (którym odpowiadają poszczególne kolory) można rozpoznać poprzez doznania systemu nerwowego i ustalić jego aktualny stan.

Tak więc po Samorealizacji układ nerwowy dostarcza nam informacji o stanie fizycznym, emocjonalnym i psychicznym organizmu, a tym samym przedstawia dokładny stan naszego duchowego wnętrza.

Nasz duchowy instrument budzi się spontanicznie w obecności Shri Mataji (a nawet tylko Jej zdjęcia) lub osoby, której system subtelny został już obudzony. Im głębiej wchodzimy w medytację, tym subtelniejsza staje się nasza uwaga i wkrótce uczymy się precyzyjnie rozszyfrowywać doznania odczuwane na palcach oraz środkach dłoni. Tym samym coraz lepiej poznajemy przyczyny wszelkich nieprawidłowości i dolegliwości w organizmie, jako że każdy palec lub część dłoni odpowiada którejś czakrze lub jakiemuś jej aspektowi. Każda czakra odgrywa zaś specyficzną rolę w naszym systemie nerwowym – jej stan mówi nam, w jakiej kondycji są nasze sploty nerwowe, a przez to także i odpowiadające im poszczególne organy wewnętrzne. Co więcej, każda czakra reprezentuje specyficzny aspekt lub cechę charakteru. Dzięki temu możemy z czasem zmienić i ulepszyć swoją osobowość.

Dowiedz się więcej o czakrach i kanałach energetycznych.