Czakry u człowieka

Czakry są to skupiska energii, które rządzą duchowymi, psychosomatycznymi aspektami naszej wewnętrznej istoty. W sanskrycie słowo to oznacza KOŁO, gdyż czakry mają kształt kół. Kiedy czakry zostają obudzone, zaczynają się obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Otwierają się jak kwiaty i, ujawniając swoje cechy, przywracają nam wewnętrzną równowagę oraz poprawiają zdrowie fizyczne i psychiczne. Każdej z czakr przyporządkowane są jakości subtelne, cechy naszej osobowości, odpowiednie obszary w ciele fizycznym oraz elementy manifestujące dane centrum w naturze. Odpowiednie funkcjonowanie czakr wpływa na prawidłową kondycję fizyczną, psychiczną oraz duchową naszej istoty.
Film wyjaśniający budowę i działanie pierwszych trzech czakr, dostępny jest tutaj (napisy EN, PL).
Film wyjaśniający budowę i działanie kolejnych czakr dostępny jest tutaj (napisy EN, PL).
Informacje o oczyszczaniu czakr znajdują się tutaj.
Po doświadczeniu samorealizacji podczas medytacji obudzona Kundalini wkazuje, które czakry w danym momencie są zablokowane. Blokady czuć wewnątrz ciała i/lub na palcach. Jeżeli podczas medytacji czujesz mrowienie/kłucie/rwanie/itp. na danym palcu, oznacza to, że Kundalini zatrzymała się przy tej czakrze. Na dole tej strony znajdziesz informacje, które palce odpowiadają za którą czakrę.

Diagram z opisem systemu subtelnego i czakr znajduje się tutaj.

 

 • System Subtelny
 • 1. Muladhara

  "Mula" znaczy "korzeń", a "adhara" - wsparcie. Czakra ta daje wsparcie i ochronę Muladharze, w której przebywa Kundalini, samej Kundalini i całemu systemowi subtelnemu. Znajduje się u podstawy lewego kanału. Rządzi splotem miednicy i obdarza nas niewinnością, czystością oraz mądrością.

 • 2. Swadisthana

  Jest to centrum ruchome, które krąży wokół Nabhi czakry, wspierając jej działanie i tworząc obszar zwany Void. Symbolizuje zmysł kreatywności. Kiedy Kundalini się podnosi, wchodzi do Nabhi, następnie do Swadhistany i z powrotem do Nabhi. Swadhistana rządzi splotem aorty.

 • 3. Nabhi

  Centrum to jest miejscem, w którym rezyduje nasza uwaga. Odpowiada też ono za nasz dobrobyt materialny, spokój wewnętrzny, hojność oraz zadowolenie. Rządzi splotem słonecznym.

 • 4. Heart

  Centrum zlokalizowane jest za kością mostka, w którym produkowane są antyciała, dla ochrony naszego systemu subtelnego. Czakra ta daje nam poczucie bezpieczeństwa. Zarządza splotem serca.

 • 5. Vishuddhi

  Centrum to jest zlokalizowane w szyi i gardle - odpowiada za każdy aspekt komunikowania się ludzi. Z fizycznego punktu widzenia kontroluje ono splot szyjny. Odpowiada ono za pięć narządów zmysłów i pozwala nam na osiągnięcie stanu, w którym jesteśmy świadkiem i widzem życia.

 • 6. Agnya

  Zlokalizowana w środkowej części czoła, na skrzyżowaniu nerwów wzrokowych, w miejscu gdzie zbiegają się kanały naszego systemu duchowego. Agnya jest prostą, wąską ścieżką, prowadzącą do stanu świadomości bez myśli. Jest to centrum przebaczenia.

 • 7. Sahasrara

  Zlokalizowana w mózgu, w układzie limbicznym (rąbkowym), przedstawia połączenie wszystkich czakr i wszystkich cech boskości w nas. Sahasrara jest przeznaczeniem, świętym miejscem, przepełnionym ciszą i błogością ducha.