Kanały energetyczne

System nerwowy u ludzi jest podzielony na centralny i na autonomiczny system nerwowy. Autonomiczny jest podzielony na parasympatyczny (przywspółczulny) i sympatyczny (współczulny) system nerwowy. Lewy i prawy sympatyczny system nerwowy używamy w naszych fizycznych, umysłowych i emocjonalnych aktywnościach. Na poziomie subtelnym, lewy i prawy kanał manifestuje się na sympatycznym systemie nerwowym, zaś środkowy (centralny) kanał na parasympatycznym systemie nerwowym.

Kanały pełnią bardzo ważną rolę podczas unoszenia się Kundalini. Podczas obudzenia tej matczynej energii, Kundalini wznosi się po centralnym kanale Sushumna aż do czakry Agnya. Wypełnia Ona dolny płat głowy (moordha), a następnie schładza schodząc do obu (lewego i prawego) kanałów aż do obszaru Void. Gdy Void zostaje wypełniony, trzy połączone siły ponownie wznoszą się po centralnym kanale Sushumna by otworzyć lotosowe płatki czakry Sahasrara. Schłodzenie przez Kundalini obu kanałów, powoduje, że ego i super-ego zmniejszają się, na tyle, że tworzy się pomiędzy nimi obszar (vilamba) przez który Kundalini może dotrzeć do Sahasrary.
Przejdz do strony opisującej czakry.

Kanały Energetyczne

Lewy:

Kanał lewy przedstawiony jest kolorem niebieskim. Rozpoczyna się on poniżej Kundalini i kończy w prawej półkuli mózgu.
Lewy kanał, Ida Nadi, to odpowiednik naszego lewego współczulnego układu nerwowego. Jego cechą jest kobiecość, nasz aspekt księżycowy oraz przeszłość. Odpowiada za emocje człowieka. Na poziomie fizycznym lewy kanał kontroluje lewą stronę ciała oraz prawą półkulę mózgu, zaś na poziomie duchowym wyraża nasze czyste pragnienie dojścia do prawdy. Ludzie lewostronni, czyli nadużywający tej strony, są bardzo emocjonalni i zwykle silnie tkwią emocjonalnie w przeszłości. Często mają poczucie winy i łatwo ich zdominować. Tacy ludzie, będąc w towarzystwie, usuwają się w cień, a w skrajnym przypadku stają się letargiczni lub popadają w depresję. Produktem pracy lewego kanału jest balonik po prawej stronie głowy zwany super-ego. To w nim odkłada się nasz ból, emocje, uwarunkowania. Lewy kanał jest także połączony z aspektem Yin (Księżyc, ciemna strona) naszego „Ja”. Zobacz film.

Prawy:

Kanał prawy przedstawiony jest kolorem żółtym. Rozpoczyna się on powyżej Kundalini i kończy w lewej półkuli mózgu.
Prawy kanał, Pingala Nadi to odpowiednik naszego prawego współczulnego systemu nerwowego. Jego cechą jest męskość, aspekt słoneczny człowieka oraz przyszłość. Daje nam fizyczną możliwość analizowania i planowania. Jest źródłem twórczości artystycznej. Na poziomie fizycznym kontroluje prawą stronę naszego ciała oraz lewą półkulę mózgu. Ludzie prawostronni są bardzo mentalni i zajmują się przyszłością. Ciągle planują i są bardzo aktywni. W skrajnym przypadku mogą stać się agresywni i dominujący. Produktem pracy prawego kanału jest balonik po lewej stronie głowy zwany ego. To w nim odkłada się nasza agresja, reagowanie. Prawy kanał jest połączony z aspektem Yang (słońce, jasna strona) naszego „ja”. Zobacz film.

 

Środkowy:

Kanał środkowy rozpoczyna się w kości krzyżowej lub po grecku Sacrum i podnosi się wzdłuż kręgosłupa aż do osiągnięcia czubka głowy. Środkowy kanał, Sushumna Nadi, odpowiada naszemu centralnemu, przywspółczulnemu układowi nerwowemu. Odpowiada za nasz wzrost duchowy oraz naszą fizyczną, mentalną i emocjonalną równowagę. Środkowy kanał był opisywany przez wiele religii i różnych filozofów. Prorok Lao Tse, w swym dziele: „Tao Te Ching” nazwał ten kanał centralną ścieżką. Na poziomie fizycznym kanał ten kontroluje wszystkie spontaniczne funkcje, takie jak oddychanie, bicie serca itp. Rozpoczyna się w trójkątnej kości krzyżowej, zwanej przez Greków Sacrum i przebiega wzdłuż kręgosłupa kończąc się na czubku głowy (ciemiączko). Zobacz film.

Dodaj komentarz